Žáci třídy E1 se v pátek 12. září 2025 vypravili na netradiční exkurzi do průmyslového areálu bývalé továrny Terezie Hrubé na Osmeku. Vyslechli poutavý příběh o rodinném podniku, který na počátku století založila a vedla žena. Osudy továrny, ozvláštněné osobními vzpomínkami, prezentovala Mgr. Dagmar Vobecká, její rodina získala tento objekt zpět v restituci ve zchátralém stavu, některé jeho části mají dnes komerční využití, nejstarší a nejzajímavější prostory slouží kulturním účelům.
Následovala výprava do sklepů, včetně místa uzavřeného trezorovými dveřmi, a potom výstup do původní výrobní haly. Cesta měla punc dětské dobrodružné výpravy do míst, kde se zastavil čas. V duchu této ještě trochu prázdninové cesty ze slunečného počasí nad Osmekem došli žáci zpět do školy mezi prvními kapkami pátečního deště.
Z ohlasu žáků:
„Zvenku to vypadá celkem malé, ale když jsme vešli dovnitř, tak tam bylo strašně moc prostoru, ať už v patře nebo ve sklepě“ (Adam Proček)
„Překvapilo mě, že vyráběla první zmrzlinu.“ (Simona Švábová)
„Líbil se mi Franta, že mi dělal berle do schodů.“ (Matyáš Kubiš)
„Zaujaly mě ty velké sklepy.“ (Adrian Pavlištík)


Výprava do Hrubé Kotelny na Osmeku 
Výprava do Hrubé Kotelny na Osmeku
