Závan strachu z 2. světové války

Žáci prvních ročníků se v hodinách dějepisu vypravili do výstavní síně Pasáž. Zdejší aktuální expozice má název Letecká bitva nad Přerovskem.

Třídy E1, A1 a L1 se seznámily s vojenskou operací, jejímž účelem bylo ke konci 2. světové války zničit fašistickému Německu zásoby pohonných hmot. V této „bitvě o benzín“ dostali američtí letci 20. listopadu 1944 kvůli vysoké oblačnosti jako náhradní cíl právě Přerov, měli se pokusit zničit železniční uzel a budovu Optikotechny, sloužící k německé válečné výrobě. Nejhrozivěji nakonec bombardování dopadlo na civilní obyvatelstvo. Boje pokračovaly nad severní Moravou ještě další měsíce a výstava ukazuje nálezy částí sestřelených letadel z různých míst Hané i Beskyd. Žáci se prokousávali informacemi z výstavních panelů, aby dohledali zásadní údaje o tomto těžkém období naší historie a také řádně odpověděli na otázky, které jim nachystala jejich učitelka Jitka Machová.

panely_k_Perovu.jpg

kluci_pod_padkem.jpg