WORKSHOPY pro žáky ZŠ na Střední průmyslové škole Přerov

Ve školním roce 2019/20 proběhlo na Střední průmyslové škole Přerov, Havlíčkova 2 během prosince a ledna celkem 6 workshopů pro 168 žáků základních škol z Přerova a jeho okolí.

Den

168

Celkem učitelů

11

Žáci pracovali ve 3 odborných učebnách - informatiky, elektrotechniky a strojírenství.

V informatice žáci základních škol se svými učiteli pracovali s editorem pro programování kapesního mikropočítače BBC micro:bit. Vytvářeli různé obrazce pomocí rozsvěcování led diod, zobrazili si své jméno, sestavili program, který simuluje hod kostkou a nahráli si ho do micro:bitu. Navštívili učebnu pro výuku hardwaru a počítačových sítí, viděli ukázku simulace počítačové sítě v prostředí Packet Tracer.

01.png

V elektrotechnice zapojovali jednoduché elektrické obvody pomocí stavebnice Boffin 500 a 750, například elektronickou sirénu s regulací hlasitosti, regulací jasu LED diody, světlem ovládaný alarm (policejní siréna, sanitka, požární poplach), zapínání a vypínání obvodu podle intenzity světla (automatická pouliční lampa). Vyzkoušeli také elektromagnetický zpožďovač, elektromagnet, cívku, měření proudu. Pro napájení některých zapojení využili i solární panel.  Míchání různých odstínů barev, skládání základních složek světla - červené, modré, zelené si vyzkoušeli naprogramováním pomocí kitu Arduino Uno s připojenou RGB LED diodou a digitálním LED páskem s možností individuálního ovládání odstínu a intenzity každé z 30 LED.

02.png

Se základními prvky strojírenství se seznámili pomocí strojařského kvízu. Poznávali jednotlivé strojní součásti, které se během studia na Střední průmyslové škole Přerov učí navrhovat. Prohlédli si stroje, které středoškoláci obsluhují, a nářadí, které k tomu potřebují. Vyzkoušeli si modelování v Inventoru, kde poskládali sestavu z předem připravených součástí. Při práci v Inventoru používali 3D myš, důležitou pro práci konstruktérů v praxi.

03.png

Závěr každého workshopu byl věnován vyhodnocení jeho průběhu. Vždy 3 nejlepší žáci ve strojařském kvízu byli odměněni. Zpětnou vazbu poskytly vyplněné dotazníky, v nichž žáci ohodnotili průběh workshopu a vyjádřili se k jeho náplni a atraktivitě. Žáky obvykle nejvíce zaujalo programování LED diod, variabilita v nastavení parametrů pro jejich svícení, práce s 3D myší. Někteří byli překvapeni a potěšeni, jak snadno lze programovat. Chválili pomoc žáků SŠ, ti jim po celou dobu byli k dispozici. Pro některé žáky byl program náročný, ale většina z nich jej hodnotila jako zajímavý a zábavný.

Workshopy přispěly k motivaci žáků základních škol pro studium technických oborů na střední škole.

Zápis z aktivity WORKSHOPY CKP 02 2019-20.pdf